Niantic Labs предлага на всеки шанс да използва технологията зад Pokémon Go и Pikmin Bloom, за да може да изгради своя собствена разширена реалност и приложения за AR метавселената. Разработчиците могат да започнат да използват платформата Niantic Lightship веднага.

Компанията обяви и създаването на инвестиционен фонд от 20 милиона щ. долара в подкрепа на разработчиците, които споделят тяхната визия и имат намерение да създават добавена реалност.

Niantic си представя метавселената по различен начин. Според компанията тя е много по-различна от бъдещето, ориентирано към виртуалната реалност, което компанията майка на Facebook Meta има предвид.

В публикация в блог през август главният изпълнителен директор Джон Ханке предположи, че "метавселената в реалния свят" ще свързва физическия и дигиталния свят, а няма да съществува единствено като виртуално преживяване. Имайки това предвид, компанията работи по AR очила с Qualcomm през последните няколко години.

Разработчиците могат да използват инструментариума на Ninatic, за да създават 3D мрежови карти в реално време, така че приложенията да могат да разпознаят повърхностите и топографията на света около устройството.

Те ще могат да използват и инструменти, които отличават различните аспекти на околната среда - земята, небето, водата и сградите. Включени са и приложения, които дават възможност на до петима играчи да участват в една и съща сесия за AR мултиплейър, като поддържат цялото си съдържание и взаимодействия в синхрон.

Инструментите са безплатни за първоначално използване. Интерфейсите за програмиране (API) за мултиплейър ще бъдат достъпни през първите шест месеца, независимо колко потребители има едно приложение. След това Niantic ще начислява такса, ако те се използват в приложения с повече от 50 000 активни потребители месечно.