Игрите с отворен свят предоставят на играчите огромен свят за изследване, повече свобода и възможност за избор. Това ги прави доста обичани от геймърите. Оказва се, че от тях има и ползи за здравето.
Изследователи от Империал Колидж Лондон и Университета в Грац, Австрия, са попитали над 600 студенти в следдипломна квалификация за техния опит с игрите с отворен свят и как те са се чувствали след игра.
Резултатите показват, че тези игри значително повишават нивата на когнитивно "бягство" (изключване от мисли за реалния живот), релаксация и общо психическо благополучие.
"Игрите с отворен свят се характеризират с голяма свободна среда, в която играчите могат да се движат и взаимодействат с игровия свят с минимални ограничения," пишат изследователите в своята статия.
"Те предлагат обширни и детайлни светове за изследване, включително разнообразни пейзажи, градове и скрити тайни."
Алтернатива на социалните мрежи
Това е доказателство, че този тип игри може да служат като противодействие на други дигитални дейности, като например скролването в социалните мрежи - което често се свързва с влошаване на психичното здраве.
"Като предоставят поглъщащи среди, които позволяват умствено откъсване, емоционално облекчение и усещане за смисъл, тези игри могат да служат като ценни инструменти за подобряване на психическото и емоционално здраве," пишат изследователите.
На базата на 32 интервюта и 609 анкети, участниците споделят усещания за "вътрешен мир", както и че успяват да "забравя ежедневните си грижи" и да "изключа" от случващото се наоколо. Един от доброволците описва игрите с отворен свят като "моята форма на медитация".
Отговорите на участниците често включват спокойствие, релаксация и удовлетворение, както и облекчаване на стреса и напрежението. Някои играчи споделят, че усещат призвание в игрите и дори личностно израстване.
Изглежда, че както свободата, предоставена на играчите, така и богатството на виртуалните светове допринасят за подобряване на психичното здраве - нещо, което разработчиците на игри могат да използват в бъдеще.
С развитието на гейминг технологиите и амбициозните цели на студиата за игри, игрите с отворен свят стават все по-мащабни и сложни - в някои случаи предоставяйки на играчите почти цял "втори живот" във фиктивен свят.
Тези игри обикновено включват мисии, но не принуждават играчите да ги изпълняват стриктно стъпка по стъпка. Те предлагат възможност за експериментиране и изследване без натиск за изпълнение на задачи в определено време.
Проучването допълва съществуващите знания за това как видеоигрите могат да облекчават стреса и да повишават удовлетворението - когато се играят умерено.
"Бъдещи изследвания, които използват физиологични измервания за изследване на ефектите на игрите с отворен свят върху психичното благополучие, заслужават внимание," пишат изследователите.
Изследването е публикувано в списание Journal of Medical Internet Research.